Gali - Kavur Vineyards - Kavur Tarım ve Bağcılık Ltd.
 

Tüm bağ ve şaraphane konseptini tasarlama sürecindeki ana hedefimiz, birçok çeşit şarap üretmek yerine tek bir kırmızı şarap - “GALİ” - ve bunun dümen suyunda ilerleyen, nispeten daha ekonomik ikinci bir şarap olan “EVRESHE”yi oluşturmaktı.

Bağımızda bulunan mikro parsellerden üretebileceğimiz güzel mikro şaraplar yerine, bu parsellerde yetişen üzümlerin özel “assemblage”ları ile bunlardan bir büyük şarap “GALİ”yi elde etmek için yola çıktık.

Bordeauxlu önolog ve danışmanlarla dirsek teması içerisinde “GALİ”yi oluştururken; %100 üzüm suyu kullanmak, şarabın koku ve tadını değiştirecek hiçbir katkı maddesi kullanmamak ve tutkudan ödün vermemek gibi bazı temel prensiplerden kesinlikle sapmadık.   

Bağdan şaraphaneye uzanan detaylı bir hijyen ve dikkat ile kullanılan koruyucu SO2 miktarlarını minimuma çektik.

Üç haftayı geçebilen uzun maserasyonlar uygulayıp tüm şarabı meşe fıçılarda dinlendirdikten, çok hafif “collage” ve filtreleme uyguladıktan ve yine Fransız menşeli şişelerde bir müddet daha beklettikten sonra “GALİ” tadıma sunulmaya oluşumundan minimum 18 ay sonra hazır olur.

“GALİ” 2009’un matüriteye 5-6 yıl içinde ulaşabileceği, tam olgunluk “apogee” süresinin ise onlarca yıl olabileceği tahmin edilmektedir.

13,4 derece alkol içeren “GALİ” 2009, muhteşem koyu yakut rengi, tanen, alkol, uyumlu asidite dengesi ve siyah orman meyveleri tatları ihtiva eden özgün bukesiyle tadımlara hazır vaziyettedir.

18 derecelik sıcaklıklarda, mümkünse şişeyi açıp yarım saat dekante ettikten sonra servis ediniz.

Uyuştuğu yemekler; kuzu ve dana eti ızgaraları, truffe mantarı; camembert, brie ve gouda peynirleri olarak sayılabilir.

Gali - Kavur Vineyards - Kavur Tarım ve Bağcılık Ltd.